Güncel Haberler

oflaz-gayrimenkul-bodrum-yalikavak

Yalıkavak’ı Yakından Tanıyalım

Bodrum’a 18 km uzaklıkta olan Yalıkavak, yarımadanın kuzey doğusunda yer alır. Bodrum’dan Yalıkavak’a yapılan bir yolculukta sizi önce bir sıra yel değirmeni, daha sonra ise Yalıkavak sahilinin essiz manzarası karşılar. Başlangıçta bir süngerci köyü olan ve yarımadanın en ünlü süngercilerinin doğduğu yer olan  köy, günümüzde çok önemli bir turizm beldesine dönüşmüştür. Tepelerde ve sahilde yer alan yel değirmenleri, güzel koyları, kumsalları ve son yıllarda açılan turizm tesisleri ile ön plana çıkar. Yapılan araştırmalardan, Yalıkavak’ın tarihinin M.Ö. 2000 yıllarına kadar indiği ve buranın ilk sakinlerinin Lelegler olduğu anlaşılır. Yalıkavak çevresinde yer alan kaya mezarları, sur kalıntıları Yalıkavak’ın zengin tarihinin sessiz tanıklarıdır. Bunun yani sıra Yalıkavak’ın Paşa, Tilkicik ve Agaçbaşı koyları ve Küdür yarım adası  çok ünlüdür. Kendine özgü eşsiz sahili, gürültüsüz atmosferi, birçok seçkin restoran ve oteli ile Yalıkavak, yerli ve yabancı ziyaretçileri çeker. Eskiden tepede yer alan Sandıma köyünün limanı olan Yalıkavak, nüfusun buraya  göç etmesi ile önem kazandı.  1923’de Yalıkavak ismini alan yerleşme, belirli bir nüfus yoğunluğunu aşınca  belediyeye dönüştü.

Güllük Körfezi ve Mandalya koyuna girmeden son liman olması, Yalıkavak’ı yat turizmi acısından çok önemli bir yer haline getirir. Şu anda inşa edilen yat limanı bu konuda büyük faydalar sağlayacaktır.

Yalıkavak’ın güneyindeki tepe üzerinde yer alan Geriş Köyü ilginç evleri, benzersiz manzarası ile ziyaret edilmesi gereken  bir yerdir.

Sabah yürüyüşleri için Yalıkavak’tan yaklaşık 2 km uzaklıktaki Sandıma köyüne de çıkabilirsiniz.
Köy terk edilmiş havası estiren eski taş evlerden oluşuyor ve çok güzel bir panoramaya sahip. Eğer otelde kalmıyorsanız sabah kahvaltınızı iskeledeki çardak restoranlarda yapabilirsiniz. Sabah serinliğinde içinde köy reçeli de bulunan son derece mükellef bir kahvaltı sofrası ile kendinizi şımartabilirsiniz.

 

kaynak : http://www.bodrumrehberi.com/yalikavak1.htm

Bir cevap yazın

WhatsApp WhatsApp us